İngiltere Erasmus Vizesi

İngiltere Erasmus Programı Nedir?

İngiltere'de kısa süreli 6 aydan daha az eğitim görmek isteyen kişiler için geçerli olan İngiltere Erasmus Vizesi ile Türkiye’den İngiltere’ye eğitim amacıyla gidecek öğrenciler için pek çok imkan sağlanmıştır. 6 aydan daha kısa süreli kalışlar için başvuruda bulunulabilecek Erasmus Vizesi için ilgili vize tipi İngiltere Öğrenci Ziyaretçi Vizesidir. Bu vize ile başvuru sahibi; 6 aya kadar eğitim programlarına katılma hakkı elde etmiş olur.

İngiltere'de eğitim görme niyetinde olan öğrenci eğer tek dönemlik bir eğitim için İngiltere'ye gitmeyi amaçlıyor ise; İngiltere Öğrenci Ziyaretçi Vizesi'ne başvuruda bulunmalıdır. Ancak kalış süresi 6 aydan uzun ve eğitim dönemi 2 dönemlik ise bu öğrenciler Tier-4 İngiltere Uzun Dönem Öğrenci Vizesi'ne başvuruda bulunmak zorundadırar. İngiltere Tier-4 Öğrenci Vizesi'nin süresi minimum 1 yıldır. Bu bilgiler ışığında dikkat edilmesi gereken en önemli husus eğitim ve kalış süresidir. Çünkü İngiltere'de eğitim görmek isteyen öğrencinin; vize süresini ihtiyaç halinde İngiltere'den uzatmaları mümkün değildir.

Vize bitim tarihinden sonra ülkeyi terk etmek, kalış süresini aşmak veya eğitimi yarıda bırakmak gibi durumlar kişinin bir sonraki vize başvurusunu olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle eğitim süresine dikkat ederek uygun vize tipinin seçilmesi gerekmektedir. Erasmus Vizesi ile kişinin İngiltere'ye gidiş amacına uygun olarak gerekli prosedürleri tamamlanması gerekmektedir. Türkiye ve İngiltere arasında yapılan Erasmus Vize Anlaşması ile iki ülke arasında kurulan iletişim ve anlaşma bağı sayesinde öğrenciler kendilerine ve ülkelerine katkı sağlamış olacaklarıdır.

İngiltere Erasmus Vizesi için Gerekli Belgeler

6 aya kadar geçerli İngiltere Erasmus Vizesi/İngiltere Ziyaretçi Öğrenci Vizesi için başvuru sahiplerinin gerekli koşulları yerine getirmesi gerekir. İngiltere'ye kısa süreli eğitim amacıyla yapılacak seyahatler için başvuru sahiplerinin temin etmesi gereken zorunlu evraklardan birisi kayıt kabul belgesidir. Kayıt kabul belgesi, öğrencinin İngiltere'de eğitim göreceği okuldan aldığı bir belgedir ve mutlaka başvuru dosyasında yer almalıdır. Vize başvurusunda bulunacak olan öğrenci, ancak bu belge ile başvuru işlemlerini tamamlayabilir. Kayıt kabul belgesi başvuruya uygun formatta olmalı, gidilecek okul ve alınacak derlerin bilgisi açıkça belirtilmelidir.

İngiltere öğrenci vize başvuruları için formlar seyahat amacı ile uygun bir şekilde online ortamda doldurulur. Başvuru sahibi gerekli tüm bilgileri formda belirtmekle yükümlüdür. Verilen eksik ya da yanlış herhangi bir bilgi başvuru sürecine olumsuz yansıyacaktır. Dolayısıyla online İngiltere başvuru formu tamamlanırken dikkatli olunmalıdır. Seyahat amacının net olarak anlatıldığı vize talep dilekçeleri İngilizce olarak yazılmalıdır. Başvuru sahibi sunmuş olduğu İngilizce vize talep dilekçesi ile seyahatinin detaylarını açıkça belirtmiş olur. Eğitim amacıyla İngiltere'ye seyahat edecek öğrenci, konaklama bilgilerini de başvuru dosyasında açıkça göstermeli ve belgelerle desteklemelidir. Başvuru sahibi eğitim süresi boyunca masrafları için bir sponsor gösteriyor ise sponsora ait mesleksel ve yeterli gelirinin olduğunu kanıtlayan evrakların da sunulması gerekecektir. 18 yaşından küçükler için anne ve baba yanından olmadan seyahat edilmesi halinde noter tasdikli İngilizce çevirisi yapılmış güncel Muvafakatname de beyan edilmelidir.

NOT!: İngiltere Kısa Süreli Erasmus Vizesi ile kişiye 6 ay kalış hakkı tanınır. Başvuru işlemleri esnasında İngiltere'de eğitim görme niyetinde olan bir kişi 1 aylık bir İngiltere Dil Kursu'na kayıt yaptırmış ve konaklama süresini 1 ay olarak beyan etmiş ise vermiş olduğu bilgilere bağlı kalarak 1 aylık eğitimini tamamlamak ile yükümlüdür. 

İngiltere Erasmus/Ziyaretçi Öğrenci Vizesi Başvuruları Nereye Yapılır?

İngiltere erasmus öğrenci vizeleri kısa süreli öğrenci ziyaretçi vizesi kapsamında değerlendirilmektedir. Başvuru sahibi 6 aydan daha kısa bir süre için İngiltere'ye eğitim amacıyla seyahat etmek istiyorsa kısa süreli öğrenci ziyaretçi vizesine başvurması gerekecektir. Öğrenci vizeleri için başvuru işlemleri İngiltere Konsolosluğu tarafından outsource edilmiş kurum ve vize hizmet merkezleri aracılığıyla yürütülür. İngiltere vize başvuru merkezleri İstanbul, Ankara, Adana, Antalya, Gaziantep, Bursa ve İzmir'de bulunmaktadır. Başvurular direkt olarak konsolosluk tarafından kabul edilmez. Dolayısıyla başvuru sahipleri tercih ettikleri başvuru merkezleri aracılığıyla işlemlerini yürütmek durumundadır. Dosyalar, 7 farklı şehirde bulunan İngiltere Vize Başvuru Merkezleri aracılığıyla kabul edilse de değerlendirilmesinde nihai karar İngiltere İstanbul Başkonsolosluğundadır. 

İngiltere Erasmus/Öğrenci Ziyaretçi Vizesi Ücretleri

İngiltere'ye yapılacak olan seyahatler için başvuru sahiplerinin gerekli evraklarını hazırlayarak vize ücretlerini yatırması gerekir. Vize ücretleri başvuru sahibinin seyahat süresine göre değişkenlik gösterir. Kısa süreli öğrenci ziyaretçi vizelerine 6 aylık, 2 yıllık, 5 yıllık ve 10 yıllık olarak başvuru yapılabilir. Ancak bu ilgili ülkede kalınacak gün sayısını göstermez. 2 yıllık yapılan bir başvuru için de kişinin 1 sene içinde en fazla 6 ay ülkede kalma hakkı bulunmaktadır. 

İngiltere Erasmus Vizesi Sonuçlanma Süresi

İngiltere Erasmus Vizesi için kişinin hazırlamış olduğu evraklarının tam ve doğru olması halinde sonuçlanma süresi eksik evrak prosedürlerine takılmadan normal süreçte ilerlemektedir. Resmi olarak İngiltere Kısa Süreli Öğrenci/Erasmus Vizesi'nin sonuçlanma süresi 15 iş günüdür. Ancak bu süreç İstanbul İngiltere Başkonsolosluğu'nun yoğunluğuna göre bazen daha uzun veya daha kısa olabilmektedir. Bu nedenle başvuru sahibinin vize işlemlerinde herhangi bir aksaklık ya da gecikme yaşamaması adına ivedilikle gerekli belgeleri hazırlayarak vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Yaşanan gecikme ya da aksaklıklardan konsolosluk sorumlu tutulmayacaktır.

Başvuru sahipleri işlemleri için ek hizmet bedeli ödeyerek Priority ve Super Priority Servislerinden yararlanabilmektedir. Priority Services (Öncelikli Vize Services) ile yapılan başvurulardan 3 ile 5 iş günü içinde sonuç almak mümkündür. Süper Öncelikli Vize Servisini tercih edebilmek için ise başvuru sahiplerinin İstanbul'dan işlemlerini yürütmesi gerekecektir. Super Priority Services sadece İstanbul'dan yapılan başvurular için 24 saatte sonuç vermektedir. 

İngiltere Konsolosluğu Görev Bölgeleri

İngiltere vize başvuruları için değerlendirmeler İstanbul Başkonsolosluğu tarafından yapılmaktadır. İngiltere vize başvuruları için görev bölgesi ayrımı yoktur. Başvuru sahibi gerekli evraklarını eksiksiz bir şekilde hazırlayarak ikamet iline en yakın vize başvuru merkezi aracılığıyla işlemlerini tamamlayabilir. Konsolosluk tarafından outsource edilmiş vize hizmet merkezleri Ankara, İstanbul, Bursa, Gaziantep, İzmir, Adana ve Antalya'da bulunmaktadır. Kişi başvurusu için parmak izin vermek ve biometrik fotoğraf çektirme işlemlerini tamamlamak için sayılan şehirlerden birini tercih etmelidir. Acil seyahatlerde 24 saatte sonuç almak için işlemler İstanbul İngiltere Vize Başvuru Merkezi üzerinden yürütmelidir. Çünkü Super Priority Services hizmeti yalnızca İstanbul'dan yapılan başvuruları kapsar.

İngiltere Erasmus Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Erasmus Programı kapsamında vize alacak kişinin her ülkenin kendi vize prosedürlerini baz alarak işlemlerini başlatması gerekmektedir. İngiltere Erasmus Vizesi için ilk olarak; kişi İngiltere'den gelen Kayıt Kabul Belgesi'ne sahip olmalıdır. Kayıt Kabul Belgesi olamayan kişilerin eğitim vizesine başvuruda bulunmaları mümkün değildir. Akabinde başvuru sahibinden yaşadığı ülkedeki durumunu beyan eden kişiler bilgilerinin yer aldığı resmi evraklarını hazırlaması beklenir. Tüm gerekli evrakların tamamlanmasının ardından İngiltere Erasmus Vizesi Başvuru işlemleri başlatılabilmektedir. Online ortamda vize başvuru formunun doldurulmasını isteyen İngiltere Başkonsolosluğu, yine aynı online sistem üzerinden randevu işlemlerinin gerçekleştirilmesine olanak sağlamıştır.

İngiltere Erasmus Vize Başvurusu için kişinin şahsen başvuruda bulunması ve biyometrik veri işlemlerini tamamlaması gerekmektedir. İstanbul İngiltere Başkonsolosluğu ve Ankara İngiltere Büyükelçiliği direkt olarak vize başvurularını kabul etmemektedir. Bu nedenle elçilik/konoslosluk tarafından akretidite olmuş yetkili başvuru merkezleri aracılığı ile İngiltere'ye gitmek isteyen kişiler başvuru işlemlerini gerçekleştirebilmektedir.

Online ortamda doldurulmuş başvuru formu ve aynı sistem üzerinden elektronik olarak alınmış randevu belgesinin bir kopyası ile, randevu günü ve saati kişinin resmi başvuru merkezinde hazır bulunması gerekmektedir. Randevu esnasında yazılı olarak hazırlanmış evraklar ile beraber sözlü mülakat işlemleri de tamamlanarak kişinin başvuru dosyası kabul edilir. Biyometrik veri alım işlemi ile; 10 parmak izi alınır ve yüz tarama sistemi ile kişinin bilgileri kaydedilir.

Biyometrik veri alımı İngiltere Erasmus Vize Prosedürleri için son aşamadır. Başvuru sahibi bu noktadan sonra işleme alınmış olan başvurusunun değerlendirilmesini ve pasaport sonucunun kendisine iletilmesini bekler. Kişi vize sonucunu teslim almak için şahsen başvuru merkezine gidebilir, yetkli verdiği kişi tarafından pasaportunun alınmasını sağlayabilir ya da kargo aracılığı ile pasaportunun kendisine gönderilmesini talep edebilir. Tüm bu teslimat işlemleri için randevu günü kişinin tercih ettiği seçeneği beyan etmesi gerekmektedir. Sonrasında yapılan fikir değişiklikleri kabul edilmeyecektir.

İngilizkonsoloslugu.net web sitesinin İngiltere Konsolosluğu resmi web sitesi ile bir bağlantısı var mıdır?
Bulunduğunuz web sitesi İngiltere vize işlemleri hakkında başvuru sahiplerine faydalı bilgiler sağlamak amacıyla oluşturulmuştur. İngilizkonsoloslugu.net sitesinin İngiltere Konsolosluğu’nun resmi web sitesi ile ilgili herhangi bir bağlantısı bulunmamaktadır.Consultation For United Kingdom Of Great Britain, bir Alenn DDW ailesi üyesidir. Web sitesi, Türkiye’de bulunan İngiltere Konsoloslukları ve vize başvuru işlemlerine dair bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Türkiye’deki İngiltere Konsolosluklarının çalışma saatleri, resmi tatilleri, vize bölümü çalışma saatleri, vize başvurusu yapacak olan vatandaşların başvuru yaparken nasıl bir yol izlemesi gerektiği hakkında bilgiler vermeyi amaçlamaktadır. 
Consultation For United Kingdom Of Great Britain sitesinde bulunan bilgilerin güncelliği ve doğruluğu konusunda titiz bir şekilde çalışılmaktadır. Ancak zaman zaman ülkelerin vize prosedürleri değişmekte ve dolayısıyla güncelliğini kaybeden bilgiler de olabilmektedir. Yeni ve güncel bilgilere ulaşıldığında en kısa sürede revize edilerek sizlerin bilgisine sunulmaktadır.

İngiltere Erasmus Vizesi ile Yapılamayacak Aktiviteler

İngiltere Kısa Süreli Erasmus Öğrenci Vizesi ile seyahat eden kişilere, İngiltere Toprakları içerisinde bazı kısıtlamalar getirilmiştir.

 • İngiltere Erasmus Vizesi ile Kişi Çalışma Hakkı Elde Edemez,
 • 6 Aydan Uzun Eğitim Alma İzni Yoktur,
 • Uzun Süreli Çalışma ya da Eğitim Almak için İngiltere'den Vize Süresini Uzatma İşlemi Yapamaz, gibi konularda Kısa Süreli öğrenci Vizesine sahip kişiler dikkatli olmalıdır.

İngiltere Erasmus Vizesi Konaklama Yeri Nasıl Ayarlanır?

Kısa Süreli İngiltere Erasmus Programı ile yurt dışına çıkacak olan öğrencinin konaklama sorumluluğu ilgili okul veya merkez bünyesinde olmamaktadır. Ancak gidilecek okulun Erasmus Koordinatörlüğü öğrencilere nerede kalınabileceği, okul ve şehirdeki konaklama imkânları ile ilgili bilgi ve tavsiyeler vermekle danışmanlık sağlayabilmektedir. Kişi kendi isteğine bağlı olarak okulun sağladığı yurtlarda, otelde veya aile yanı konaklama seçeneklerinden birini tercih edebilir. Buradaki önemli husus konaklama şekline karar vermek ve başvuru sırasında konaklama tipi ile ilgili gerekli evrakları resmi olarak ibraz etmektir. 

Erasmus Vize Programı Sayesinde Eğitim Hayatına Devam Eden Kişiler İçin Avantajlar

 • Yurtdışı deneyimi yaşama,
 • Sosyal çevre edinme ve arkadaş çevresinin artması,
 • Farklı kültürü tanıma ve değer görme durumu,
 • İki farklı kültür ile oluşan iletişim gücü,
 • Şahsi ve Türkiye adına oluşturulan tanıtım,
 • Kendi ülkenin irtibatını kuvvetlendirme,
 • Üniversiteler arası iletişim bağının artması,
 • Ülkelerin birbirini tanıma potansiyelindeki artış,
 • Kişisel becerideki artış ve mesleki bilginin artma durumu,
 • Araştırma gücünün artması,
 • İş imkânları ile çevreyi genişletme,
 • Ders ve ülke programları kapsamında farklı bir sistem ve içerik ile tanışma,
 • Eğitim kalitesini arttırmak amacıyla gelişim,
 • Avrupa Birliği ile entegrasyon,
 • Ülke, vatandaş, iş ve eğitim dünyasında yakınlaşma ve irtibat gücünün artması Erasmus programı ile kazanılacak olan avantajlardandır.

Duyurular

İngiltere Başkonsolosluğu ile telefonla iletişim kurmak için,

İngiltere İstanbul Başkonsolosluğu ile telefonla iletişim kurmak için (212) 334 6400 numarayı kullanabilirsiniz. ...
2023-08-07 13:01:44

İngiltere konsolosluk açılış ve kapanış saatleri

İngiltere Başkonsolosluğu açılış ve kapanış saatleri 08.30 / 16.45 arasındadır. ...
2023-08-07 13:01:30

İngiltere Konsolosluğu vize tarifeleri hakkında bilgilendirme

İngiltere Konsololosluk vize süre tarifeleri aşağıda ki gibidir; İngiltre vize başvuru 6 ay İngiltre vize başvuru 2 yıl İngiltre viz...
2023-08-07 10:32:48

İngiltere Vizelerinde Online Başvuru Süreci Başladı!

İngiltere Vizelerinde Online Başvuru Süreci Başladı! İngiltere Konsolosluğu Bursa, Adana, Antalya, Gaziantep için mail aracılığıyl...
2023-08-07 10:28:34
Tüm Duyurular
İngiltere Erasmus Vizesi