İngiltere Ticari Vize

İngiltere’ye 6 aydan kısa olmak koşuluyla fuar, seminer ve iş toplantılarına katılmak gibi amaçlarla seyahat etmek isteyen kişiler İngiltere Ticari Vize Başvurusunda bulunmalıdır. 

İngiltere’ye alınan kısa süreli ticari vizeler, başvuru sahibine o ülkede çalışma izni vermez. Ziyaret kapsamında değerlendirilen bu tür vizelerle ülkeye sadece ticari etkinliklere katılmak için seyahat edilebilir. Başvuru sahibi İngiltere’de herhangi bir işte çalışamaz ya da bu vize ile ülkede iş kuramaz. İngiltere’ye çalışma amacıyla seyahat etmek isteyen kişiler başvurularını uygun olan İngiltere Tier 2 ve İngiltere Tier 5 vize kategorilerinden tamamlamalıdır.

İngiltere Ticari Vize için Gerekli Evraklar

Birleşik Krallık’a ticari amaçlarla yapılacak olan kısa süreli vize başvuruları için hazırlanması gereken evraklar eksiksiz olarak konsolosluk birimine sunulmalıdır. Evrakların eksik ya da hatalı sunulması başvuruların ret ile sonuçlanmasına neden olabilir.

Seyahat Belgesi: İngiltere yapılacak olan seyahatler için Umuma Mahsus (Bordo), Hususi (Yeşil) ve Hizmet (Gri) pasaport sahipleri vize işlemlerine tabidir. Başvuru yapılacak olan pasaportların seyahat sonrasında da en az 6 ay geçerliliğinin bulunması ve vize basımı için en az 2 boş sayfasının olması gerekir. 
Ticari Davetiye: Ülkeye yapılacak olan ticari nitelikli iş seyahatleri için başvuru sahibi mutlaka bir davetiye almalıdır. İngiltere'de bulunan şirketin antetli kağıdına davet eden ve edilen kişi/kurum bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde  yazılmalıdır. Fuar, seminer, panel, sempozyum giriş kartları mevcut ise bu belgelerin de başvuru için sunulması gerekir.  İngiltere’deki kurumdan alınan davetiye uygun formatta olmalı ve seyahatin niçin yapılacak olduğunu açıkça göstermelidir. İngiltere’de katılım sağlanacak olan fuar, seminer, iş toplantıları veya organizasyonların tarihleri ve iletişim bilgileri davetiyede yer almalıdır. 
Finansal Yeterliliği Gösteren Evraklar: Başvuru sahibi Türkiye'den yapacak olduğu İngiltere vize başvuru işlemleri için sunduğu evraklar arasında maddi durumunun yeterliliğini kanıtlayıcı evrakların olması gerekir. Seyahati boyunca masraflarının rahatlıkla finanse edileceğini gösteren evraklar konsolosluk birimine ibraz edilmelidir.
Konaklama ve Ulaşım Rezervasyonları: Başvuru sahibi İngiltere'ye yapacağı seyahatler için konaklama ve ulaşım rezervasyonları göstermelidir. Yapılan rezervasyonlar kişinin seyahat tarihleriyle uyumlu olmalıdır.
Ülkeye Geri Dönüleceğini Kanıtlayan Evraklar: İngiltere vize başvuruları için sunulacak evrakların arasında başvuru sahibinin ülkesine geri döneceğini gösteren evrakların da yer alması gerekir. Bu evraklar kişiyi ülkesine bağlayan gayrimenkul, tapu belgeleri, iş sözleşmesi vb. olabilir.

İngiltere Ticari Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Birleşik Krallık ticari vize başvuruları konsolosluk tarafından outsource edilmiş kurum ve outsource edilmiş veri toplama merkezleri aracılığıyla tamamlanmaktadır. Birleşik Krallık'a ticari vize başvurusu yapabilmek için başvuru sahiplerinin gerekli koşulları yerine getirmesi gerekir. Ticari vize evrakları eksiksiz olarak hazırlanmalıdır. İngiltere vize başvurusu formu online olarak evraklarla tutarlı bir şekilde doldurulmalıdır. Başvurusu sahibi işlemlerinin tamamlanabilmesi için gerekli biometri prosedürlerini yerine getirmek zorundadır. İngiltere Konsolosluğu gerekli görmesi halinde kişiyi mülakata tabi tutabilir.  Ticari vize başvurusu kapsamında ülkeye giriş yapmak isteyen kişilerin vize başvurularında mutlaka bir davetiye sunması gerekir. Bu davetiyede vizeye başvuru yapacak olan kişinin kişisel bilgileri, seyahat tarihleri, İngiltere’deki davet eden kurumun adı, adresi ve iletişim bilgileri, hangi program kapsamında davet edildiği gibi bilgiler açıkça ifade edilmelidir.

Alınan davet mektubunda bulunan tarihlerle vize başvurusunda yazılacak olan seyahat tarihlerinin birbiriyle tutarlı olması gerekir. Tarihlerde yapılacak herhangi bir yanlış vize başvurusunun ret cevabı ile sonuçlanmasına yol açabilir. 

İngiltere Ticari Vize Ücreti

İngiltere Ticari Vize Ücretleri her sene değişerek güncellenmektedir. Seyahat amacı netleştirildikten sonra başvuru yapılacak olan İngiltere vize kategorine uygun olarak vize harçlarının yatırılması gerekir. Ticari nitelikteki kısa süreli ziyaretçi vizeleri için ödenmesi gereken vize ücreti, başvuru yapılacak vize süresine göre değişiklik gösterir. 6 aylık, 2 yıllık, 5 yıllık ve 10 yıllık vize başvurularının harçları birbirinden farklıdır. İngiltere ticari vize ücretleri, online başvuru formu doldurulduktan sonra ödenmektedir. İngiltere online vize başvuru formu eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulur ve son adım olarak vize ücreti ödenir. Vize ücreti ödenmemiş olan kişilerin başvuruları değerlendirilmeye alınmamaktadır.

Uyarı (!) Başvuruların değerlendirilmesinin ardından vize reddi durumlarıyla karşılaşılması halinde ödenmiş olan vize ücretleri başvuru sahibine iade edilmemektedir. 

İngiltere Ticari Vize Kaç Günde Çıkar?

Birleşik Krallık'a yapılacak olan İngiltere Ticari Vize başvuruları planlanan seyahata en fazla 3 ay kala yapılmaya başlanabilir. Başvuruların sonuçlanma süresi İstanbul Başkonsolosluğunun yoğunluğuna, bayramların ve resmi tatillerin varlığına göre uzayabilmektedir. İstanbul Başkonsolosluğu, kısa süreli İngiltere Ticari Vize Başvurularını 15 iş günü içinde sonuca ulaştırmaktadır. Ancak kişilerin başvuru yaparken öncelikli vize servislerinden yararlanması halinde bu süre 3-5 iş günü ya da 24 saate inebilmektedir. 

Başvuru sahibi Öncelikli Vize Başvuru Hizmeti (Priority Visa Services) aldığında vizesi 3 ile 5 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Süper Öncelikli Vize Hizmeti (Super Priority Visa Services) aldığında ise bu süre 24 saate kadar düşmektedir. Ancak Süper Öncelikli Vize Hizmeti sadece İstanbul için verilmektedir. Öncelikli hizmetler, başvuru sahibinin verilen iş günü içinde vizesinin kesin çıkacağını garanti etmemektedir. 

Türkiye Cumhuriyeti'nden yabancı pasaportlarla yapılan vize başvuruları öngörülen sürelerden daha uzun sürede çıkabilmektedir. İngiltere İstanbul Başkonsolosluğu seyahat tarihine yetişmeyen vize başvurularından sorumlu tutulamaz. Başvuru sahipleri herhangi bir gecikme yaşamamak için işlemlerini en az 1 ay öncesinden tamamlamalıdır.

İngiltere Konsolosluğu Görev Bölgesi

İngiltere ticari vize başvuruları için konsolosluk birimlerinin bölge ayrımı bulunmamaktadır. İngiltere vize başvuruları konsolsoluk tarafından outsource edilmiş kurum ve outsource edilmiş veri toplama merkezleri aracılığı ile tamamlandığından Türkiye'nin farklı şehirlerinden bulunan İngiltere Vize Başvuru Ofisleri aracılığıyla yapılabilmektedir. Birleşik Krallık tarafından outsource edilmiş vize başvuru merkezi ofisleri Türkiye'de Ankara, İstanbul, Bursa, İzmir, Gaziantep, Antalya ve Adana'da bulunmaktadır. Başvuru sahibi online ortamda alınan randevu ile biometrik verilerini ibraz etmek için başvuru ofislerinde şahsen bulunmak zorundadır.

İngiltere Ticari Vize Nasıl Alınır?

İngiltere Ticari Vizesi kısa süreli bir İngiltere vizesi kategorisidir. İngiltere seyahati iş görüşmesi, ticari bir faaliyet, toplantı ve fuar gibi içeriklerden oluşacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İngiltere ticari vize alması gerekirken, İngiltere ticari vizesi maksimum 90 gün olarak verilecektir.

İngiltere Ticari Vizesi ile İngiltere’de iş kuramaz, iş yeri açıp kiralayamaz ve şirket kuramazsınız. Almış olduğunuz İngiltere ticari vizesi ile bu sayılanlardan herhangi birisinin yapılması yasadışı olarak kabul edilirken, İngiliz mevzuatına göre muhtelif cezalar gündeme gelecektir.

İngiltere Ticari Vize İşlemlerinin en önemli bölümünü İngiltere’de ziyaret edilecek olan firmadan alınacak davetiye yazısı oluşturmaktadır. 

İngiltere Ticari Vizesi için davetiye yazısının İngiltere ticari vize evrakları arasında bulunmaması halinde ise İngiltere Konsolosluğu yapılacak olan vize başvurularını kabul etmeyecektir. İngiltere ticari vizesi için gerekli olan davetiye yazısının bulunmaması halinde bu vize kategorisine başvuru yapılmamalıdır. 

İngiliz Ticari Vizesi için İngiltere Konsolosluğuna yazılması gereken vize talep dilekçesi ise İngilizce olmak zorundadır, yine aynı şekilde İngiliz Ticari Vizesi için gerekli evraklardan bazıları İngilizceye tercüme edilmelidir.

İngiltere Parmak İzi Taraması

Vize başvuru sahipleri, gerekli biometri prosedürlerini yerine getirmek için vize başvuru merkezlerinde şahsen bulunmalıdır. İngiltere ticari vize başvuruları için kişi daha önceden parmak izi vermiş olsa bile her başvuru için yeniden parmak izi vermeli ve yeni bir biometrik fotoğraf çektirmelidir. Parmak izi ve biometrik fotoğraf işlemleri için başvuru sahibinin randevu gün ve saatinde başvuru işlemlerinin gerçekleştirileceği vize başvuru merkezinde şahsen bulunması gerekir.

İngiltere Ticari Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

İngiltere Ticari Vize Başvuru Formu, İngiltere Konsolosluğu tarafından online olarak düzenlenmiş bir belgedir. İngiltere ticari vize başvuru formu, direk olarak İngiltere ticari vize başvuru formu olarak düzenlenmiş bir belge olmazken, İngiltere vize başvuru formu içerisinde bulunan kısımlarda seyahatinizin içeriğine ve hangi İngiltere vizesi kategorisini seçtiğinize yönelik bölümleri eksiksiz olarak doldurmalısınız. 

İngiltere Vize Başvuru Formu, İngiltere Ticari Vize işlemlerinin en önemli bölümlerinden biridir. Online olarak doldurulan İngiltere Vize Başvuru Formu, doldurma işleminin son ermesinin ardından çıktısı alınarak İngiltere Vizesi için gerekli belgeler arasına eklenmelidir. İngiltere Vize Başvuru Formu olmadan yapılacak olan vize başvurularını ise İngiltere Konsolosluğu kabul etmemektedir.

ingilizkonsoloslugu.net web sitesinin İngiltere Konsolosluğu resmi web sitesi ile bir bağlantısı var mıdır?
Bulunduğunuz web sitesi İngiltere vize işlemleri hakkında başvuru sahiplerine faydalı bilgiler sağlamak amacıyla oluşturulmuştur. İngilizkonsoloslugu.net sitesinin İngiltere Konsolosluğu’nun resmi web sitesi ile ilgili herhangi bir bağlantısı bulunmamaktadır.Consultation For United Kingdom Of Great Britain, bir Alenn DDW ailesi üyesidir. Web sitesi, Türkiye’de bulunan İngiltere Konsoloslukları ve vize başvuru işlemlerine dair bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Türkiye’deki İngiltere Konsolosluklarının çalışma saatleri, resmi tatilleri, vize bölümü çalışma saatleri, vize başvurusu yapacak olan vatandaşların başvuru yaparken nasıl bir yol izlemesi gerektiği hakkında bilgiler vermeyi amaçlamaktadır. 
Consultation For United Kingdom Of Great Britain sitesinde bulunan bilgilerin güncelliği ve doğruluğu konusunda titiz bir şekilde çalışılmaktadır. Ancak zaman zaman ülkelerin vize prosedürleri değişmekte ve dolayısıyla güncelliğini kaybeden bilgiler de olabilmektedir. Yeni ve güncel bilgilere ulaşıldığında en kısa sürede revize edilerek sizlerin bilgisine sunulmaktadır. 

İngiltere Ticari Vize İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

1. Şanlıurfa'da İkamet ediyorum, İngiltere Konsolosluğunun Bulunmadığı Şehirlerden Başvurular Nasıl Yapılır?

İngiltere vize başvuruları hangi şehirden yapılırsa yapılsın yalnızca İstanbul Başkonsolosluğu tarafından değerlendirilir ve sonuca bağlanır. İngiltere ticari vize başvuruları, diplomatik temsilcilikler tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezi aracılığıyla kabul edilir. Kişi, İstanbul, Gaziantep, İzmir, Ankara, Adana, Antalya ve Bursa'da yer alan yetkili başvuru merkezi vasıtasıyla işlemlerini yürütebilir. İstanbul Başkonsolosluğu gerek görmesi halinde başvuru sahibini mülakata çağırabilmektedir.

2. İngiltere Ticari Vize Başvurusu İçin Randevu Zorunlu mudur?

İngiltere'ye yapılacak olan seyahatler için başvuru sahiplerinin seyahat tarihinden en az 30 gün öncesine randevu oluşturması gerekir. İngiltere vize başvurularının sonuçlanma süresi 15 iş günü yani yaklaşık 3 hafta sürdüğü için randevu tarihlerinin seyahate yetişecek şekilde talep edilmesi gerekir. Randevular online ortamda alınır ve başvuru sahibi randevu alınan gün ve saatte başvuru merkezinde şahsen bulunmak zorundadır.

3. İngiltere Ticari Vize İçin Kaç Gün Önceden Başvuru Yapılmalıdır?

İngiltere ticari vize işlemleri için 3 ay öncesinden başvuru yapma hakkı bulunmaktadır. Kısa süreli vize başvuruları yaklaşık 3 hafta içerisinde sonuçlanır. Dolayısıyla işlem süreleri göz önüne alınarak başvuru yapılmalıdır. Planlanan seyahat tarihine yetişmeyen başvurulardan İstanbul Başkonsolosluğu sorumlu tutulamaz. 

4. İngiltere Ticari Vize İle Hangi Ülkelere Seyahat Edilebilir?

Başvuru sonrasında alınan İngiltere Ticari Vizesi ile Kuzey İrlanda, İskoçya ve Galler’e seyahat edilebilmektedir. Ancak Güney İrlanda'ya seyahat edebilmek için önce İngiltere’ye giriş yapmak gerekir. 

5. İngiltere Ticari Vize Başvuruları İçin Talep Edilen Evrakların Hepsi Hazırlanmak Zorunda mıdır?

İngiltere diplomatik temsilciliklerinin ticari vize başvuruları için kişilerden talep ettiği evrakların eksiksiz hazırlanması gerekir. Bu evrakların herhangi birinde eksiklik ya da bir hata var ise bu durum vize başvurularının değerlendirilme sürecine yansıyarak başvurunun reddedilmesine neden olabilmektedir. Dolayısıyla başvuru sahipleri, konsolosluk birimlerinin istediği evrakları seyahat amacına ve mesleki durumuna göre eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlamalıdır. 

6. İngiltere Ticari Vize Başvuruları İçin Başvuru Sahibinin Bankasında Ne kadar Bakiye Olmalıdır?

İngiltere ticari vize başvuru sahipleri seyahat masraflarını karşılayabildiklerini sundukları belgeler ile ispat etmelidir. Başvuru sahibini kalacağı gün sayısıyla orantılı olarak bir banka dökümü sunması gerekir. Dolayısıyla başvuru işlemleri için sunulacak olan dökümün rahatlıkla seyahati finanse edecek düzeyde olması şarttır. Banka dökümlerinin tek bir para cinsinden olma zorunluğu yoktur, başvuru sahibi farklı para birimlerini hesabında yeterli bakiye olduğu müddetçe başvuru için sunabilir. 

7. İngiltere Ticari Vize Kaç Günde Çıkar?

İngiltere’ye iş ziyaretleri için yapılacak olan başvurular İstanbul Başkonsolosluğu tarafından değerlendirilir. Kısa süreli iş ziyaretleri için yapılan başvurular ortalama 15 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. 

İngiltere Ticari Vize Başvurularının değerlendirilmesi ve sonuçlandırılma süreci İstanbul Başkonsolosluğu’nun yoğunluğuna ve resmi tatillerin varlığına göre değişebilir.

Öncelikli servis (Priority) ya da ekstra öncelikli servisten (Super Priority) yararlanarak başvuru yapılması durumunda sonuçlanma süresi 5 iş gününe inmektedir. Ancak bu hizmetlerden faydalanabilmek için yetkili vize başvuru merkezine ekstra ücret ödenir. Öncelikli servisin tercih edilmesi, vize başvurularının 5 iş gününde sonuçlanmasının garantisini vermez. Konsolosluğun yoğunluğuna göre bu süre uzayabilmektedir.

İngiltere Ticari Vize Başvuruları için 24 saatte sonuç veren Super Priority başvurusu sadece İstanbul’dan yapılmaktadır.

8. İngiltere Ticari Vize Başvurularında Vize Çıkmadan Hotel/Uçak Bileti Satın Alınmalı mı?

İngiltere ticari vize başvuruları için hazırlanan evraklar arasında başvuru sahibinin konaklayacağı yer ile uçuş bilgileri yer almalıdır. Ancak başvuru için bu belgelerin satın alınma zorunluluğu yoktur. Yapılacak olan rezervasyonlar da başvuru için kabul edilmektedir. Rezervasyon tarihleri ile kişinin seyahat tarihleri birbiriyle örtüşmelidir. Eğer satın alınmış otel/uçak biletleri varsa başvuru için sunulmasında fayda vardır.

9. İngiltere Ticari Vize Başvurularında Aracı Kurum Kullanılmak Zorunlu mudur?

İngiltere tüm vize başvurularında olduğu gibi ticari vize başvurularını da yetkilendirilmiş başvuru merkezi vasıtasıyla kabul etmektedir. İngiltere Konsoloslukları doğrudan başvuru sahiplerinden vize başvurusu kabul etmemektedir. Dolayısıyla başvuru yapacak vatandaşların yetkili başvuru merkezi aracılığıyla işlemlerini tamamlaması gerekir.

10. İngiltere Ticari Vize Başvurularında Aracı Kurum Ücreti Nedir?

İngiltere ticari vize başvuruları yetkilendirilmiş başvuru merkezi vasıtasıyla kabul edilmektedir. İngiltere Konsoloslukları doğrudan kişilerden başvuru dosyası kabul etmez. Başvuru sahipleri işlemlerini ancak aracı kurum ile tamamlayabilir. Dolayısıyla verilen danışmanlık ve başvuru hizmetleri dahilinde tercih edilen aracı kurum ücretleri de birbirinden farklıdır.

11) İngiltere Ticari Vize Başvurum İçin Tüm Evraklarımı İngilizce Tercümeli Şekilde mi Sunmalıyım?

İngiltere ticari vize başvuruları için hazırlanan tüm evrakların tercümesine gerek yoktur. Yalnızca ticari vize için sunulacak bazı evrakların İngilizce sunulması istenir.

Duyurular

İngiltere Başkonsolosluğu ile telefonla iletişim kurmak için,

İngiltere İstanbul Başkonsolosluğu ile telefonla iletişim kurmak için (212) 334 6400 numarayı kullanabilirsiniz. ...
2023-08-07 13:01:44

İngiltere konsolosluk açılış ve kapanış saatleri

İngiltere Başkonsolosluğu açılış ve kapanış saatleri 08.30 / 16.45 arasındadır. ...
2023-08-07 13:01:30

İngiltere Konsolosluğu vize tarifeleri hakkında bilgilendirme

İngiltere Konsololosluk vize süre tarifeleri aşağıda ki gibidir; İngiltre vize başvuru 6 ay İngiltre vize başvuru 2 yıl İngiltre viz...
2023-08-07 10:32:48

İngiltere Vizelerinde Online Başvuru Süreci Başladı!

İngiltere Vizelerinde Online Başvuru Süreci Başladı! İngiltere Konsolosluğu Bursa, Adana, Antalya, Gaziantep için mail aracılığıyl...
2023-08-07 10:28:34
Tüm Duyurular
İngiltere Ticari Vize