İngiltere Başkonsolosluğu İstanbul

İngiltere İstanbul Başkonsolosluğu Adres Bilgisi

Birleşik Krallık İstanbul Başkonsolosluğu Türk Vatandaşları ve Türkiye'de ikamet izni olan üçüncü ülke vatandaşlarının İngiltere Vize Başvuruları için hizmet vermemektedir. Konsolosluk tarafından outsoruce edilmiş vize başvuru merkezi ve vize hizmet merkezleri aracılığı ile İngiltere Vize İşlemleri yürütülmektedir. Türkiye'den yapılan İngiltere Vize Başvuruları için karar yetkisi konsoloslukta bulunmaktadır. İstanbul İngiltere Başkonsolosluğu adres bilgisi aşağıdaki gibidir;

Kamer Hatun, Meşrutiyet Caddesi. No:34, 34435 TepeBaşı / Beyoğlu

Başkonsolosluk Çalışma Saatleri: Hafta içi  08.30-13.00 / 14.00-16.45 / Hafta içi Hergün Resmi Tatiller Hariç

İngiltere Konsolosluk Bölümü Çalışma Saatleri :  09:00 - 12:30 / Hafta içi Hergün Resmi Tatiller Hariç

İngiltere Konsolosluğu Vize Kabul Saatleri

İngiltere Vizesi için başvuruda bulunmak isteyen Türk Vatandaşları, konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezi aracılığı ile işlemlerini yürütmektedirler. Vize Başvuru işlemleri için kişinin şahsen evrakları ile beraber başvuruya katılması gerekmektedir. Her başvuru sahibi için kendi adına kayıtlı randevu belgesinin temin edilmesinin ardından kişi vize işlemlerini gerçekleştirmek adına ilgili başvuru merkezine gider. Randevu ile hizmet veren başvuru merkezi için vize kabul saatleri;

Hafta İçi Her Gün (Resmi Tatiller Hariç)   08:00 - 17:00

Başbakan Randevuları Hafta içi Hergün (Resmi Tatiller Hariç)  07:30 - 08:30  olarak beyan edilmektedir.

İngiltere Konsolosluğu Pasaport Dağıtım Günleri

İngiltere Vize Başvurusu'nda bulunmak isteyen kişiler, işlemleri konsolosluk tarafından atanmış resmi başvuru merkezi aracılığı ile yürütürler. Başvuru Merkezi; randevu işlemi, dosya alım ve akabinde pasaport teslim işlemi gibi konularda İngiltere Vizesi için başvuruda bulunacak kişilere hizmet verirler. Başvuru sonra pasaportu sonuçlanan kişiler için pasaport dağıtım gün ve saatleri;

Hafta İçi Her gün ( Resmi Tatiiler Hariç)  09:00 - 16:00 saatleri arasındadır.

Kişinin pasaport sonucundan çıktığından emin olarak başvuru merkezine gitmesi gerekmektedir.

Uyarı (!) Pasaport sonuç bilgileri konsolosluk tarafından atanmış başvuru merkezi web sitesi aracılığı ile sorgulanabilmektedir.

İngiltere İstanbul Başkonsolosluğu'nun Görev Bölgesi Neresidir?

Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Edirne, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Tekirdağ, Yalova  illerinde ikamet eden İngiltere Vatandaşı bireyler, konsolosluk işlemlerini İngiltere İstanbul Başkonsolosluğu’nda yapabilirler. İngiltere İstanbul Başkonsolosluğu tarafından outsource edilmiş resmi vize başvuru merkezi ve vize hizmet merkezleri İngiltere Vize Başvurusu'nda bulunacak Türk Vatandaşları'nın ve Türkiye'de ikamet izni olan yabancı uyruklu kişilerin vize işlemlerini gerçekleştirmek ile yükümlüdür.

İngiltere İstanbul Başkonsolosluğu Görevleri 

İngiltere İstanbul Başkonsolosluğu, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile Birleşik Krallık Devleti arasındaki diplomatik ve ticari faaliyetleri geliştirmek amacıyla görev üstlenmektedir. Ayrıca, İngiltere'ye seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, Türkiye Cumhuriyeti İkamet İzni Sahibi Yabancı Uyrukluların vize işlemleri hizmetini ifa etmekle yetkilidir. 

Türkiye’de yaşayan İngiliz Vatandaşların pasaport- kimlik yenileme, noterlik işlemleri, doğum, ölüm ve evlilik işlemleri konusunda da İngiltere İstanbul Başkonsolosluğu konsolosluk işlemlerini yerine getirmekle yükümlüdür.

İngiltere Vize Türleri Genel Bilgi

İngiltere Başkonsolosluğu talep ettiği vize ücretini online vize başvuru formunun doldurulmasının ardından güvenli ödeme linkine yönlendirerek başvuru sahiplerinden tahsil etmektedir. Ödemenin kredi kartı ile tahsilinin sağlanması halinde konfirmasyon bilgisi başvuru sahibinin beyan etmiş olduğu e-mail adresine ulaştırılmaktadır.

İngiltere Vize İşlemleri için talep edilen vize harç ücretleri ve resmi başvuru merkezinin almış olduğu ek servis hizmet bedelleri vardır. İlgili harç ücretleri ve servis bedelleri kişinin gidiş amacına ve dolayısı ile vize kategorisine göre değişkenlik göstermektedir.

İngiltere Vize Kategorileri:

 • Visitors/İngiltere Standart Ziyaretçi Vizesi
 • Study/İngiltere Eğitim Vizesi
 • Work/İngiltere Çalışma Vizesi
 • Family Join/İngiltere Aile Katılım Vizesi
 • Transit/İngiltere Transit Vizeler
 • Crown Dependencies
 • Settlement/İngiltere Yerleşim Vizesi
 • Other/Diğer İngiltere Vize Kategorileri olarak 8 ana maddeye ayrılmaktadır.

İngiltere Vize Harç Bedelleri için Konsolosluk-Banka Anlaşması

İngiltere'ye seyahat edecek kişi, vize başvuru işlemlerini konsolosluk tarafından atanmış resmi başvuru merkezi aracılığı ile yürütmektedir. Konsolosluğun kararına göre İngiltere Vize Başvurusu için yapılması gereken işlemler elektronik ortamda yürütülür. İngiltere Vize Başvuru Formunun doldurulması, randevu işleminin gerçekleştirilmesi, vize başvuru üçretinin ödenmesi ve pasaport takibi gibi konular konsolosluk tarafından belirlenmiş web sitesi aracılığı ile yapılmaktadır. Kişinin seyahat amacına uygun olarak başvurmuş olduğu vize tipi için, vize harç bedeli ödenirken online sistem üzerinden kredi kartı ile ödeme işlemi gerçekleştirilir. Bu nedenle herhangi anlaşmalı bir banka bilgisi olmamakla beraber kişi kredi kartı bilgilerini girerek güvenli ödeme seçeneği ile vize harç ücretini ödemiş olur. Ödenmiş olan harç bedeli için ilgili web sayfasında veya kişinin beyan etmiş olduğu e-mail adresine gönderilen ödeme makbuzundan gerekli bilgilere ulaşılabilmektedir.

Not (!) İngiltere Vize Başvuruları Harç Bedelleri için tıklayınız.

İngiltere Vizesi Reddi Durumunda Ödenmiş olan Harç Ücreti İade Edilir mi?

İngiltere Vize Başvurusu sonucu ret olan bir kişi için ücret iadesi seçeneği bulunmamaktadır. Kişinin başvuru dosyasının değerlendirilmesi ve vize kararının verilmesi tamamiyle konsolosluğun inisiyatifindedir. Bu nedenle resmi makamdan vermiş olduğu ret kararına istinaden ücret iadesi istemek mümkün değildir. Ancak vize harç bedeli ödenmiş ve henüz randevu işlemlerini tamamalamış veya randevu tarihi gelmemiş kişiler online sistem üzerinden Refund (Geri İade) Talebi için ücret iade formu doldurabilirler. Refund (Geri İade) Talebi için kişinin randevu katılmamış olması, randevu gün ve saatinin geçmemiş olması ve geçerli bir nedene bağlayarak seyahatini iptal ettiğini bildiriyor olması gerekmektedir. Refund (Geri İade) İşlemi sonrası konsolosluk harç bedelinin ilgili kredi kartına geri iade süresi 1-3 ay arasında değişmektedir.

İngiltere Vizesi Sonuçlanma Süreleri

İngiltere'ye seyahat etme niyetinde olan Türk Vatandaşları için ilgili vize prosedürleri tam tekmil olarak yerine getirilmelidir. Kişinin gidiş amacı, konaklama süresi ve mesleki durumu gibi konular hazırlanması gereken evrak listesine ve vize başvuru türüne karar verilmesini sağlayacaktır. Yasal olarak Kısa Süreli tek seferde 180 güne kadar kalışlar için İngiltere Vizesi Sonuçlanma Süresi 21 iş günüdür. Beyan edilen süre, konsolosluğun inisiyatifinde olmakla beraber kısa süreli yerleşim gerektirmeyen İngiltere Vize Başvuruları için geçerlidir.

Ancak konaklama süresi tek seferde 180 günü aşan ve yerleşim gerektiren Uzun Süreli İngiltere Vize Başvuruları için sonuçlanma süresi değişkenlik göstermektedir. Başvurulan vize türü, kişinin sunmuş olduğu evrakların doğruluğu ve dosya inceleme işlemi sırasında karşılaşılan sorunlar veya kolaylıklar vize sonuçlanma süresinin daha uzun veya daha kısa olmasına neden olacaktır. Ortalama olarak Uzun Süreli İngiltere Vize Başvuruları için sonuçlanma süresi 12 haftadır. Bu süre maksimum olarak 24 haftaya kadar uzayabilmektedir. Sunulan ek hizmetler sayesinde Hızlı İngiltere Vize Başvurusu seçenekleri ile işlem süreleri daha kısa vadede sonuçlandırılabilmektedir. Priority Vize Servisi(Öncelikli) ve Super Priortiy Vize Servisi(Süper Öncelikli) ile kişinin İngiltere Vize başvuru sonucu daha hızlı bir şekilde alınmaktadır.

İngiltere İstanbul Başkonsolosluğu Resmi Tatil Günleri Ne Zamandır?

İstanbul İngiltere Başkonsolosluğu ve diğer İngiltere Türkiye Temsilcilikleri'nin, Birleşik Krallık Devleti'nin resmi tatilleri ve Türkiye'nin resmi tatillerinde hizmet verememektedir.
İngiltere vizesi için başvuruda bulunacak veya konsolosluk işlemleri için müracatta bulunacak kişilerin aşağıdaki tarihleri göz önünde bulundurarak seyahatlerini veya işlemlerini organize etmelidirler.   

 • 1 Ocak Yeni Yıl
 • 7 Nisan Kutsal Cuma
 • 9 Nisan Paskalya
 • 21-23 Nisan Ramazan Bayramı
 • 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
 • 28 Mayıs Resmi Tatil
 • 29 Haziran 2 Temmuz Kurban Bayramı
 • 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
 • 25 Aralık Noel
 • 26 Aralık Noel

İngiltere İstanbul Başkonsolosluğu Turistik,Ticari Vize Talep Dilekçe Örnekleri

Vize başvuruları için İngiltere seyahatinin gerekçelerini detaylı olarak anlatan; İngiltere Başkonsolosluğu'na hitaben, resmi bir dil ile, seyahatin masraflarının nasıl karşılanacağını anlatan bir dilekçe sunulmalıdır.
Aşağıda sunulan örnekler, ideal bir dilekçenin nasıl hazırlanması gerektiği hakkında bilgi sahibi olunması amacıyla verilmiştir. Ancak her vize talep dilekçesi, başvuru sahibine özel ve seyahat amacına uygun hazırlanmalıdır.  

İngiltere İstanbul Turistik Vize Dilekçe Örneği 


…/…/…

To: United Kingdom Consulate General
..........., Turkey

From: İsim Soyisim
Adres

Re: Request for a Visitor Tourist Visa to the United Kingdom

I humbly request the approval of my tourist visa to allow me to visit the United Kingdom. 

Upon successful approval of my visa, I will travel in your country between the dates of …/…/... & …/…/... .

I will be responsible for all accommodations and expenses during my vacation in the United Kingdom.  

I am a law abiding citizen of Turkey with strong business and personal ties. At the end of my vacation, I will return back home to Turkey within the allowed timeframe for the following reasons:

1. Geri dönüş nedeni
2. Geri dönüş nedeni
3. Geri dönüş nedeni

Your kind consideration to this request will be greatly appreciated.

Yours Truly,

İsim ve soyisim
İmza

 

İngiltere Turistik Vize Talep Dilekçe Örneği


…/…/…

To: United Kingdom Consulate General
.........., Turkey

From: Şirket/Yönetici Adı
Adres:

Re: Request for a Tourist Visa to the United Kingdom

We humbly request the approval of our employee Ad Soyad, a tourist visa in order to allow him/her to visit the United Kingdom during his/her vacation. Ad Soyad is a law abiding citizen of Turkey with strong business and personal ties in his/her country.

Upon successful approval of his visa, Ad Soyad, will be responsible for all his/her accommodations and expenses during his/her holiday in the United Kingdom. At the end of his/her stay, he/she will return home to Turkey.

Ad Soyad will be presenting this letter to you, together with other evidence of his/her ties with our company with an assurance that he will return prior to the expiration of his stay in the United Kingdom. Ad Soyad will be back in his/her country within the allowed timeframe for the following reasons:

1. Geri dönüş nedeni
2. Geri dönüş nedeni
3. Geri dönüş nedeni

Your kind consideration to this request will be greatly appreciated.

Yours Truly,
Şirket Adı
Şahıs Adı, Ünvan
Adres
Telefon

 

İngiltere Ticari Vize Dilekçe Örneği


…/…/…

To: United Kingdom Consulate General
.........., Turkey

From: Şirket/Yönetici Adı
Adres:

Re: Request for a Business Visa to the United Kingdom

We humbly request the approval of our employee Ad Soyad, Business visa in order to allow him/her to visit the United Kingdom during his/her business trip. Ad Soyad is a law abiding citizen of Turkey with strong business and personal ties in his/her country.

Upon successful approval of Ad Soyad's visa, our company will be the sponsor and responsible for all his/her accommodations and expenses during his/her holiday in the United Kingdom. At the end of his/her stay, he/she will return home to our company in Turkey.

Ad Soyad will be presenting this letter to you, together with other evidence of his/her ties with our company with an assurance that he will return prior to the expiration of his stay in the United Kingdom. He/she will be back in his/her country within the allowed timeframe for the following reasons:

1. Geri dönüş nedeni
2. Geri dönüş nedeni
3. Geri dönüş nedeni

Your kind consideration to this request will be greatly appreciated.

Yours Truly,
Şirket Adı
Şahıs Adı, Ünvan
Adres
Telefon

ingilizkonsoloslugu.net Alenn ddw'ye ait görünüyor. İngiltere Konsolosluğu'nun Resmi web Sitesi İle İlgilisi Var Mıdır?
Alenn ddw, Google optimizasyonu metotlarını kullanarak farklı alan adları edinen ve bu alanlarda yayınladığı bilgiler ile turizm, seyahat, danışma vb. şirketlerinden reklam almaktadır. ingilizkonsoloslugu.net’in, İngiltere Konsolosluğu ya da İngiltere Büyükelçiliğiyle hiçbir akalası yoktur. Alenn ddw, tecrübeli vize uzmanları tarafından oluşturulmuştur. Alenn ddw sitelerinde bulunan hiçbir bilgi Konsoloslukların resmi bilgilendirilmeleri değildir.  Alenn ddw siteleri vize başvuru sahiplerini bilgilendirme amaçlı vize uzmanları tarafından hazırlanmıştır. Sorularınızı ya da eksik gördüğünüz bilgileri www.alennddw.com/contact adresindeki iletişim formunu doldurarak bizlere iletebilirsiniz. Vize uzmanlarımız en kısa sürede talebinizi dikkate alacak ve gerekli incelemeyi ve düzenlemeyi yapacaktır.

İngiltere Konsolosluğu Türkiye Temsilcileri Nerededir?

 • Ankara Büyükelçiliği

 • İstanbul Başkonsolosluğu

 • İzmir  Konsolosluğu

 • Antalya  Konsolosluğu

 • Fethiye Fahri Konsolosluğu olmak üzere 5 bölgede hizmet verilmektedir.

İngiltere Vize Başvuruları için Akredite Edilmiş Ofisler

Birleşik Krallık Vizesi Başvurusu'nda bulunma niyetinde olan kişiler işlemlerini akredite edilmiş vize başvuru ofisleri ile gerçekleştirmek zorundadır. İstanbul Başkonsolosluğu ve Birleşik Krallık Göçmenlik Ofisi kararınca, akredite edilmiş firmaların vize kararında herhangi bir etkisi bulunmaktadır. İlgili Vize Başvuru Merkezi; gerekli evrakların yer aldığı vize takip dosyasını kabul etmek, online olarak doldurulmuş başvuru formu ve randevu işlemi tamamlanmış kişilerin biyometrik verilerini almak ve çıkan vize kararını başvuru sahibine iletmek ile yükümlüdürler. Konsolosluk tarafından verilen yetkilerin dışına çıkamaz ve vize sonucuna herhangi bir etkide bulunamazlar.

Türkiye'de bulunan İngiltere Vize Başvuru Merkezi Ofisleri:

 • Ankara
 • İstanbul
 • Adana
 • Gaziantep
 • İzmir
 • Bursa
 • Antalya illerinde hizmet verilmektedir.

İngiltere Vizesine Tabi Tutulan Dünya Ülkeleri

İngiltere'ye seyahat etmek isteyen diğer ülke vatandaşları için geçerli olan vize uygulamaları vardır. Tüm Dünya Ülkeleri Vatandaşları'nın İngiltere Vize Prosedürleri için tıklayınız.
Uyarı (!) Muafiyet süresi ve muafiyet bilgisi ilgili listede parantez içerisinde yer almaktadır.

İngiltere İstanbul Başkonsolosluğu İletişim Bilgileri

İngiltere Başkonsolosluğunun Telefonu:  (0212) 334 64 00

Başkonsolosluk Çalışma Saatleri: Hafta içi  08.30-13.00 / 14.00-16.45 

E-Posta Bilgileri : britembcon@fco.gov.uk

İngiltere Konsolosluğu İstanbul Başkonsolosluk Haritada Nerededir?

Duyurular

İngiltere Başkonsolosluğu ile telefonla iletişim kurmak için,

İngiltere İstanbul Başkonsolosluğu ile telefonla iletişim kurmak için (212) 334 6400 numarayı kullanabilirsiniz. ...
2023-08-07 13:01:44

İngiltere konsolosluk açılış ve kapanış saatleri

İngiltere Başkonsolosluğu açılış ve kapanış saatleri 08.30 / 16.45 arasındadır. ...
2023-08-07 13:01:30

İngiltere Konsolosluğu vize tarifeleri hakkında bilgilendirme

İngiltere Konsololosluk vize süre tarifeleri aşağıda ki gibidir; İngiltre vize başvuru 6 ay İngiltre vize başvuru 2 yıl İngiltre viz...
2023-08-07 10:32:48

İngiltere Vizelerinde Online Başvuru Süreci Başladı!

İngiltere Vizelerinde Online Başvuru Süreci Başladı! İngiltere Konsolosluğu Bursa, Adana, Antalya, Gaziantep için mail aracılığıyl...
2023-08-07 10:28:34
Tüm Duyurular
İstanbul Başkonsolosluğu