Türkiye'de Aile Birleşimi Vize İşlemleri

Türk Vatandaşı ile Evli İngiltere Vatandaşları'nın Türkiye'de Aile Birleşimi Vizesi'ne başvuruda bulunabilmeleri için bir takım yasal düzenlemeleri yerine getirmesi gerekmektedir. Aile Birleşimi Vizesi, Türkiye'de 90 günden uzun kalma niyetinde olan ve bir Türk Vatandaşı ile resmi olarak evlilik işlemlerini gerçekleştirmiş İngiltere Vatandaşları'nın başvuruda bulunabileceği bir oturum vizesi türüdür.

Türkiye'de Aile Birleşimi Vizesi için en önemli koşul resmi nikah işlemlerinin tamamlanması ve kişilerin evlilik cüzdanına sahip olmalarıdır. Resmi olarak evli olmayan kişiler, Aile Birleşimi Vizesi için başvuruda bulunamazlar.

Türkiye Aile Birleşimi Vizesi Nasıl Alınır?

Yabancı uyruklu kişilerin Türk Vatandaşı biri ile resmi olarak evlilik işlemlerinin tamamlanmasının ve geçerli uluaslararası evlilik cüzdanına sahip olmalarının ardından aile birleşimi kategorisinde vize işlemleri başlatılabilmektedir. Bu süreçte her iki taraftan da evliliği kanıtlayıcı belgeleri sunmaları beklenir. İlk olarak İngiltere Vatandaşı eş hazırlamış olduğu evraklarını sunmak adına Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği'nden randevu kaydı oluşturur.

Türkiye Aile Birleşimi Vize Başvurusu için randevu günü ve saatinde yabancı uyruklu kişinin şahsen başvuruya katılması zorunlu tutulmuştur. Randevu günü gerekli olan evrakların yazılı olarak ibraz edilmesi kadar sözlü olarak da aynı bilgilerin beyan edilmesi başvuru sahibinin vize sonucunu etkileyen önemli kriterlerdendir.

Başarılı bir şekilde geçirilen sözlü mülakat ve dosya teslim aşamasının akabinde kişinin başvuru belgeleri değerlendirilmeye alınır. Evliliğin gerçekliği, verilen bilgilerin doğruluğu gibi konular araştırılır. Tüm bu sürecin olumlu olması ve verilen bilgilerde herhangi bir çelişki ya da sahte beyana rastlanmaması durumunda müracatçı kişinin başvurusu onay alarak sonuçlanır.

Onaylanan Türkiye Aile Birleşimi Vizesi ile İngiliz Vatandaşı Eşe 3 yıl süre ile Türkiye'de ikamet hakkı verilir. Bu süre zarfında evliliğin devam etmesi ve koşullarının değişmemesi, İngiliz Vatandaşı eşin süresiz oturum hakkı almasına ve sonrasında vatandaşlık başvurusunda bulunabilmesine olanak sağlar.

Türk Vatandaşı ile Evli İngiltere Vatandaşları'nın Türkiye'de Aile Birleşimi Vizesi için Gerekli Evraklar

Aile Birleşimi Vizesi için evli olan her iki eşinde hazırlaması gereken evraklar bulunmaktadır. İngiltere Vatandaşı olan eş ile Türk Vatandaşı olan eş için yapılması gereken işlemler eş zamanlı olarak yürütülmektedir. Evlilik niyeti ile Türkiye'de Oturum Vizesi almak isteyen eşler, aşağıdaki belgeleri eksiksiz olarak tamamlamak ile yükümlüdür.

 1. Başvuru sahibi tarafından eksiksiz ve doğru olarak Türkçe dilinde doldurulmuş ve bizzat başvuru sahibi tarafından imzalı iki adet Vize Başvuru Formu
 2. 18 yaşına girmiş olma şartı
 3. Üç adet biyometrik fotoğraf (Son 3 ay içerisinde çekilmiş, kişinin güncel halini yansıtan arka fonu beyaz resmi fotoğraf)
 4. Asgari 1 yıl geçerli pasaport. 
 5. "Uluslararası Evlenme Kayıt Örneği" (Formül B)
 6. Uluslararası Evlenme Cüzdanının kopyası
 7. Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği.
 8. 18 yaşından küçük yaşlarda evlilik yapanlarda, evlenebileceğine dair mahkeme kararı (Ayrıca anne babanın noter tasdikli yazılı muvafakatnamesi),
 9. İngiliz Vatandaşı Eş için (Nüfus Kayıt Örneği Yerine) Uluslararası Doğum Kayıt Örneği (Formül A)
 10. Eşlerden her ikisinin daha önceki evliliklerine ait Boşanma Kararı ve Türkçe tercümeleri, (duruma göre ölüm kayıt örnekleri)
 11. Türkiye’de İkamet Eden Yabancı Eşe Ait Oturma İzninin Fotokopisi.
 12. Vize Harç Bedeli
 13. Özel Sağlık Sigortası
 14. Var ise Eski Pasaportların ibrazı gibi resmi evrakların sunulması istenmektedir.

İngilizkonsoloslugu.net web sitesinin İngiltere Konsolosluğu resmi web sitesi ile bir bağlantısı var mıdır?
Bulunduğunuz web sitesi İngiltere vize işlemleri hakkında başvuru sahiplerine faydalı bilgiler sağlamak amacıyla oluşturulmuştur. İngilizkonsoloslugu.net sitesinin İngiltere Konsolosluğu’nun resmi web sitesi ile ilgili herhangi bir bağlantısı bulunmamaktadır.Consultation For United Kingdom Of Great Britain, bir Alenn DDW ailesi üyesidir. Web sitesi, Türkiye’de bulunan İngiltere Konsoloslukları ve vize başvuru işlemlerine dair bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Türkiye’deki İngiltere Konsolosluklarının çalışma saatleri, resmi tatilleri, vize bölümü çalışma saatleri, vize başvurusu yapacak olan vatandaşların başvuru yaparken nasıl bir yol izlemesi gerektiği hakkında bilgiler vermeyi amaçlamaktadır. 
Consultation For United Kingdom Of Great Britain sitesinde bulunan bilgilerin güncelliği ve doğruluğu konusunda titiz bir şekilde çalışılmaktadır. Ancak zaman zaman ülkelerin vize prosedürleri değişmekte ve dolayısıyla güncelliğini kaybeden bilgiler de olabilmektedir. Yeni ve güncel bilgilere ulaşıldığında en kısa sürede revize edilerek sizlerin bilgisine sunulmaktadır. 

İngiliz Vatandaşı eşin yanında getirmek istediği çocuklar için de Türkiye Aile Birleşimi başvurusu yapılacak ise, ayrı dosya hazırlanması gerekmektedir. Yabancı uyruklu eş ve beraberindeki çocuğun iki farklı birey olarak randevu alması ve başvuru dosyasını hazırlaması gerekmektedir. 

Bu nedenle çocuklar için başvuru dosyasına eklenmesi gereken ekstra belgeler;

 • İki Eşin Uluslararası Doğum Kayıt Örneği (Formül A)
 • İki Eşin Uluslararası Evlenme Ehliyet Belgesi (Formül B) veya Türkiye’deki Evlendirme Memurluğu'ndan Nikah Müracaatı Yapıldığına Dair Belge gibi evraklar temin edilmelidir.

NOT!: Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı ile evli İngiliz Vatandaşları için Aile Birleşimi Vize Başvurusu sonucu elde edilen ikamet izni süresi, diğer ikamet izni sürelerinden daha uzun verilmektedir. Ancak verilen ikamet izni süresi boyunca her iki eş için de evlilik kontrölü ve evliliğin gerçekliliğinin ispatlanması adına ikamet izni süresi boyunca eşlerin aynı haneyi paylaşmaları zorunluluğu vardır.

Duyurular

İngiltere Başkonsolosluğu ile telefonla iletişim kurmak için,

İngiltere İstanbul Başkonsolosluğu ile telefonla iletişim kurmak için (212) 334 6400 numarayı kullanabilirsiniz. ...
2023-08-07 13:01:44

İngiltere konsolosluk açılış ve kapanış saatleri

İngiltere Başkonsolosluğu açılış ve kapanış saatleri 08.30 / 16.45 arasındadır. ...
2023-08-07 13:01:30

İngiltere Konsolosluğu vize tarifeleri hakkında bilgilendirme

İngiltere Konsololosluk vize süre tarifeleri aşağıda ki gibidir; İngiltre vize başvuru 6 ay İngiltre vize başvuru 2 yıl İngiltre viz...
2023-08-07 10:32:48

İngiltere Vizelerinde Online Başvuru Süreci Başladı!

İngiltere Vizelerinde Online Başvuru Süreci Başladı! İngiltere Konsolosluğu Bursa, Adana, Antalya, Gaziantep için mail aracılığıyl...
2023-08-07 10:28:34
Tüm Duyurular
Türkiye Aile Birleşimi