İngiltere Tier-2 Vizesi

İngiltere'ye çalışma amacı ile gitmek isteyen Türk Vatandaşları'nın ülkeye giriş yapabilmeleri için gerekli prosedürleri yerine getirerek İngiltere Tier-2 Çalışma Vizesi başvurusunda bulunmaları gerekir. İngiltere vize prosedürlerine Umuma Mahsus (Bordo), Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) pasaport sahipleri tabidir. Uzun süreli vize başvuruları için vize muafiyeti olmaksızın tüm pasaport sahiplerinin gerekli vize koşullarını yerine getirmesi gerekir.

İngiltere Tier 2 Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Vize başvuru sahipleri tier 2 vize başvuruları için evraklarını doğru ve eksiksiz bir şekilde hazırlamalıdır. Başvuru için gidiş amacını beyan eden ve İngiltere Başkonsolosluğu’na hitaben İngilizce vize talep dilekçesi yazılmalı, ıslak imzalı bir şekilde ibraz edilmelidir. İngiltere vize başvuruları için formlar online ortamda doldurularak akabinde randevu işlemleri tamamlanır. Başvuru sahibi randevu gün ve saatinde vize başvuru merkezinde bizzat bulunarak parmak izi beyanı işlemlerini gerçekleştirir. Başvuru için kullanılacak olan seyahat belgesi, dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay daha geçerliliğini korumalı, en az iki boş vize sayfası bulunmalıdır. Varsa eski pasaportlar da başvuru için sunulmalıdır. Tier 2 Puanlama Sistemi Öz Değerlendirme Dökümü (Puanlama testinde beyan edilen bilgilerin orijinal evrakları ile birlikte sunulmalı), COS Belgesi (Certificate of Sponsorship Number-sponsorluk numarası belgesi), Akademik/ Profesyonel/Mesleki Diploma veya Sertifikaları (UK Bachelor, Masters, PhD  sertifikanın orijinali ve UK NARIC tarafından denkliğinin onaylandığına dair belge) başvuru için sunulması gereken diğer evraklardır.

İngilizce Dil Seviye Tespit Sınavı Sonuç Sertifikası ile başvuru sahibi yabancı dil yeterliliğini  kanıtlamalıdır. (CEFR seviyesi B1 düzeyinde okuma-yazma-dinleme-konuşma becerisi (örneğin IELTS). Tier 2 vizesine başvuruda bulunacak kişilerin, seyahat süresi boyunca masraflarını finanse edebileceğini gösteren evrakları, Çalışma İzni Mektubu Orijinali ve Kopyasını da sunması gerekir. 

İngiltere Tier-2 Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

İngiltere Konsolosluğu İngiltere Tier 2 vize işlemleri için doğrudan müracaat yerine İngiltere Konsolosluğu tarafından outsource edilmiş kurum ve İngiltere vize hizmet merkezleri üzerinden başvuruları teslim almaktadır. Ankara, İstanbul, Bursa, İzmir, Antalya, Adana ve Gaziantepte bulunan Vize Başvuru Merkezleri, Tier 2 Çalışma Vizesi İşlemlerinin hazırlanması ve randevuların takibinden sorumludur. İngiltere Vize Başvuruları'nın değerlendirilmesi, karar aşaması ve vize süresi tamamen İngiltere Başkonsolosluğu inisiyatifindedir.

İngiltere Tier-2 Vize Ücretleri

İngiltere vize başvurularının tamamlanabilmesi için vize türüne uygun ücretlerin ödenmesi gerekir. Vize ücretleri, kişinin başvuru yaptığı çalışma vizesi türüne ve süresine bağlı olarak değişmektedir. Verilen ücretler yalnızca konsolosluk harç bedeli olup servis ve hizmet bedelleri bu ücretlere dahil değildir. Tercih edilen ek hizmetler olması halinde başvuru sahibi gerekli ödemeleri yapmakla yükümlüdür. 

İngiltere Konsolosluğu Görev Bölgesi

İngiltere tier 2 vize başvuruları için randevu alınması ve randevu gününde şahsen vize başvuru merkezinde bulunulması gerekir. Birleşik Krallık vizesine başvuru için bölge ayrımı bulunmamaktadır. Başvuru sahipleri ikamet ettikleri şehre en yakın vize başvuru merkezleri aracılığıyla işlemlerini tamamlayabilir. Konsolosluk birimi tarafından outsource edilmiş kurum ve vize hizmet merkezleri üzerinden başvuru aşamaları tamamlanmaktadır. Türkiye'de Ankara, İstanbul, Gaziantep, Bursa, Adana ve Antalya'da olmak üzere yedi farklı şehirde İngiltere vize başvuru ofisleri bulunmaktadır. Daha önceki vize başvurularında beyan edilmiş parmak izi ibrazına bakılmaksızın her başvuru için şahsen gelerek parmak izi ve biometrik fotoğraf çekimi işlemleri tamamlanmalıdır.

İngiltere Tier 2 Vize Başvuruları Sonuçlanma Süresi

İngiltere tier 2 vize başvuruları için yapılan değerlendirmeler yaklaşık 3 hafta sürmektedir. İstanbul Başkonsolosluğu İngiltere vize başvurularını değerlendirme ve sonuçlandırma yetkisine sahiptir. Vize başvurularının değerlendirilme süresi sunulan evraklara göre değişebilir. İki ülkenin de resmi tatillerine denk gelen başvurular 15 iş gününden daha uzun zamanda sonuçlanabilir. Yapılan başvurudan daha hızlı sonuç almak adına ek ücret ödeyerek ve sadece İstanbul'dan yapılan başvurular için 24 saatte sonuç alınabilen Super Priority Service bulunmaktadır. Başvuru sahibi süper öncelikli vize hizmetini tercih ederek başvurusunun sonuçlanma süresini 24 saate indirgeyebilmektedir. Başvuru sahiplerinin, hazırlanması gereken evraklar, randevu işlemleri ve randevu sonrası vize başvurusunun sonuçlanma süresi gibi etkenleri göz önünde bulundurarak işlemlerini ivedikle başlatması gerekmektedir. Seyahatlere en geç 30 gün kala randevu talebi oluşturularak başvuru yapılmalıdır. Seyahat tarihlerine yetişmeyen vize başvurularından İngiltere İstanbul Başkonsolosluğu sorumlu tutulamaz.

İngiltere Tier 2 Vizesi Online Başvuru Nasıl Yapılır?

İngiltere Tier-2 Vize Başvuru İşlemleri için Vize Başvuru Merkezine müracaat öncesinde İngiltere Konsolosluğu’na ait resmi web sitesi Visa4UK üzerinden online olarak önbaşvuru yapılmalıdır. Online başvuru sırasında İngiltere Konsolosluğu’na vize başvuru dosyasının teslimi için randevu alınmalıdır. Sistemde önerilen randevu tarih ve saati içinden uygun olan başvuru sahibi tarafından onaylanarak, İngiltere Tier 2 Vize müracaatı için hazırlanması gereken evrakların listesi sistem tarafından sunulmaktadır. Randevu alımının ardından online sistem güvenli ödeme sistemine otomatik olarak yönlendirme yapmaktadır. Bütün online işlemler bittiğinde, ödeme ve randevu konfirmasyon belgesinin koyasına kişi dosyasına eklemelidir.

İngiltere Tier 2 Vizesi Türleri

 İngiltere Çalışma Vizesi olarak adlandırılan;

  • İngiltere Tier-2 Genel Vize (Skilled Worker),
  • İngiltere Tier-2 Şirket İçi Transfer Vizesi (Intra Company Transfer),
  • İngiltere Tier-2 Sporcular Vizesi (Sports Person) ve
  • İngiltere Tier-2 Din Adamı Vizesi (Minister of Religion) olarak Tier-2 Vize başlığı altında 4 farklı kategori bulunmaktadır.

İngiltere Hükümeti’nin “Yüksek Nitelikli Göçmen Programı”  için belirlemiş olduğu Tier-2 İngiltere Çalışma Vizesi başvurusu için belirlenen kriterler, yüksek nitelikli göçmen olarak gelmek isteyen yabancıların sahip olduğu mesleki ve eğitim düzeyinin ölçülebilmesi için bir Puanlama Sistemi ile değerlendirmeye alınır. Tier-2 Vizesi için geçerli olan bu puanlama sistemine göre; toplamda 70 puan alınması mecburidir. Bu puanlamanın kriterleri olan lisanslı şirket sponsorluğu (COS Belgesi), yıllık maaş geliri (yıllık 152.100 GBP ve üzeri), dil yeterlilik seviyesi, maddi yeterlilik gibi birçok özellik derecelendirme sistemi ile puanlamaya tabi tutulur.

İngilizce dil seviyesi ve maddi yeterlilik gibi şartların sağlanamaması, İngiltere Tier-2 Vizesi için yeterli olan 70 puanın toplanması halinde bile yeterli sayılmamaktadır. Tier-2 Vizesi için şahsi banka hesabında İngiltere Hükümeti’nin belirlediği miktarın maddi  kaynak olarak gösterilmesi önemlidir.

İngiltere Tier-2 Çalışma Vizesi Kategorisi altında İngiltere’de çalışmak isteyen kişilerin eş ve çocuklarını da İngiltere’ye getirme hakkı bulunmaktadır. İngiltere Çalışma Vizesi kategorisinde başvuru sahiplerinin bağımlıları (dependant) için geçerli başvuru yapabilmeleri için sponsor olmaları ve her aile bireyi için maddi yeterlilik şartını sağlamaları gerekir. Başvuru sahiplerinin Tier-2 İngiltere Çalışma Vizesi kapsamında, her bir bağımlı aile üyesi için £630 miktarındaki paranın banka hesabında 90 gün boyunca (son 3 aylık hesap hareketi) gösterilmesi gerekmektedir. Tier-2 Puanlama Sistemi içinde beyan edilen her bilginin, İngiltere Tier-2 Çalışma Vizesi başvuru sahibi tarafından yasal olarak ilgili evraklarla da ispatına mecburdur.

COS Belgesi "Certificate of Sponsorship" Nedir?

İngiltere Göçmenlik Yasaları’na göre; İngiltere'de çalışmak üzere bir şirketten iş teklifi  alınması durumunda, İçişleri Bakanlığı yabancı uyruklu çalışanı istihdam eden şirketten sponsorluk yetkisini, "Certificate of Sponsorship" ya da kısa adıyla "COS" Belgesine sahip olma şartını aramaktadır. Tier-2 Çalışma Vizesi için İngiltere’de bulunma amacını karşılayan lisanslı kurumun sponsor desteği alındığını kanıtlayan COS Belgesi (Certificate of Sponsor ) başvuru için önemli bir evraktır. Tier-2 Vize Başvurusu sırasında lisanslı sponsor kurumun referans numarası gerekir.

Tier 2 Vizesi için Dil Yeterlilik Seviyeleri Nelerdir?

  • Tier 2 (Genel)            B1 Okuma, Yazma, Konuşma ve Dinleme      Genel Ölçek Puanı ve her beceri için 4.0
  • Tier 2 (Sporcu)          A1  Okuma, Yazma, Konuşma ve Dinleme     Genel Ölçek Puanı ve her beceri için 4.0
  • Tier 2 (Din Adamı)     B2  Okuma, Yazma, Konuşma ve Dinleme    Genel Ölçek Puanı ve her beceri için 5.5

Tier 2 Vizesi Başvuru Formu Nasıl Hazırlanır?

İngiltere Başkonsolosluğu, Tier-2 Vizesi için hazırlanan evrakların, İngiliz Hükümeti tarafından aranılan koşulları tam sağlaması, evrakların düzenli, anlaşılır ve yasal geçerliliğe sahip olması gibi kriterlere göre başvuruları değerlendirmeye almaktadır.
İngiltere Konsolosluğu'na İngiltere’ye seyahat amacına uygun sunulan Tier 2 Vize Başvuru dosyası içinde online VAF 9 Vize Başvuru Formu çıktısı, Randevu Bildirimi, puanlama sisteminde beyan edilen bilgileri destekleyen belgeleri,  banka hesap dökümü, vize ücretinin ödeme e-maili ve evrakların orijinalleri ile fotokopileri birlikte hazır bulunmalıdır. 

İngiltere Vizesi için tüm vize tiplerinde geçerli olmak kaydı ile online olarak bilgisayar üzerinde başvuru formu doldurulmaktadır. Bu nedenle form üzerinde yapılan bir hata, eksik ya da yanlış bir bilgi kişinin onaylanmış formunu iptal edip yeniden düzenlmesine sebebiyet verecektir. Bazı durumlarda dikkatten kaçan beyanlar nedeni veya yanlış verilen bilgiler nedeni ile kişilerin hazırlaması gereken evrakların tam olmasına karşın form üzerindeki hatalar vize sonucunun ret olmasına neden olabilir. Online doldurulan tüm formlar gibi İngiltere Tier-2 Başvuru Formu üzerinde de onaylama işleminin tamamlanmasının ardından herhangi bir düzenleme yapılması mümkün olmayacaktır. Online Başvuru Formunun tamamlanması ve onaylanmasından sonraki adım olarak kişi aynı sistem üzerinde onmline olarak randevu işlemlerini gerçekleşitirebilir. Tercih edilen randevu gün ve saatinde kişi başvuru işlemlerini tamamlamak ve biyometrik parmak izi taramasına girmek adına başvuru merkezinde hazır bulunmak ile yükümlüdür.

İngilizkonsoloslugu.net web sitesinin İngiltere Konsolosluğu resmi web sitesi ile bir bağlantısı var mıdır?
Bulunduğunuz web sitesi İngiltere vize işlemleri hakkında başvuru sahiplerine faydalı bilgiler sağlamak amacıyla oluşturulmuştur. İngilizkonsoloslugu.net sitesinin İngiltere Konsolosluğu’nun resmi web sitesi ile ilgili herhangi bir bağlantısı bulunmamaktadır.Consultation For United Kingdom Of Great Britain, bir Alenn DDW ailesi üyesidir. Web sitesi, Türkiye’de bulunan İngiltere Konsoloslukları ve vize başvuru işlemlerine dair bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Türkiye’deki İngiltere Konsolosluklarının çalışma saatleri, resmi tatilleri, vize bölümü çalışma saatleri, vize başvurusu yapacak olan vatandaşların başvuru yaparken nasıl bir yol izlemesi gerektiği hakkında bilgiler vermeyi amaçlamaktadır. 
Consultation For United Kingdom Of Great Britain sitesinde bulunan bilgilerin güncelliği ve doğruluğu konusunda titiz bir şekilde çalışılmaktadır. Ancak zaman zaman ülkelerin vize prosedürleri değişmekte ve dolayısıyla güncelliğini kaybeden bilgiler de olabilmektedir. Yeni ve güncel bilgilere ulaşıldığında en kısa sürede revize edilerek sizlerin bilgisine sunulmaktadır. 

İngiltere T-2 Çalışma Vizesi Önemli Hususları ve Ret Gerekçeleri

İngiltere T-2 Çalışma Vizesi işlemlerine başvuru için hazırlanan evrakların asıllarının yanında fotokopilerinin de sunulması zorunludur. Belgelerin asıllarının teslim edilmemesi halinde başvurunun ertelenme ve reddedilme riski ortaya çıkarken; asıl belgelerin fotokopilerinin hazır olmaması durumunda ise, asıllarının iade edilmemesi söz konusu olabilir.

İngiltere Büyükelçiliği/ Konsolosluğu,  İngiltere Tier 2 Çalışma Vizesi başvurusu ile ilgili karara varmadan önce gerekli görmesi halinde başvuru sahiplerini görüşmeye çağırma veya ek evrak talep etme hakkına sahiptir. Daha önce Birleşik Krallık vize reddi olduğu durumlarda, normal koşullarda bir görüşme mutlaka gerekecektir. Böyle durumlarda Tier-2 Vize Başvurusu için Birleşik Krallık veya başka bir İngiliz misyonuna danışılması gerekebilmektedir. Gerekli evraklar, istenen belgeler doğru ve eksiksiz bir halde tamamlanmamış ise konsolosluk tarafından ret edilme durumu yüksektir.

İngiltere Tier-2 Vizesi Ret Gerekçesi kişiye detaylı bir metin ile belge olarak teslim edilir. Bu belge üzerinde neden ret verildiği detaylı olarak madde madde açıklanmaktadır. Verilen gerekçeye bağlı olarak kişinin itiraz hakkı bulunmaktadır. Kişi her zaman yeni bir başvuru yapma hakkına sahiptir. Koşulları değişmemiş bir başvuru sahibi için, yeniden başvuru yapmanın pozitif yönde bir etkisi olmayacağı gibi yeniden ret alma ihtimali daha yüksek olacaktır. Bu bilgiler göz önünde bulundurularak başvuru sahibinin tam ve doğru başvuru işlemlerini ilk aşamada tamamlaması ve ret beyanını pasaportuna işletmemek adına disiplinli bir şekilde süreci yönetmesi gerekmektedir.

Duyurular

İngiltere Başkonsolosluğu ile telefonla iletişim kurmak için,

İngiltere İstanbul Başkonsolosluğu ile telefonla iletişim kurmak için (212) 334 6400 numarayı kullanabilirsiniz. ...
2023-08-07 13:01:44

İngiltere konsolosluk açılış ve kapanış saatleri

İngiltere Başkonsolosluğu açılış ve kapanış saatleri 08.30 / 16.45 arasındadır. ...
2023-08-07 13:01:30

İngiltere Konsolosluğu vize tarifeleri hakkında bilgilendirme

İngiltere Konsololosluk vize süre tarifeleri aşağıda ki gibidir; İngiltre vize başvuru 6 ay İngiltre vize başvuru 2 yıl İngiltre viz...
2023-08-07 10:32:48

İngiltere Vizelerinde Online Başvuru Süreci Başladı!

İngiltere Vizelerinde Online Başvuru Süreci Başladı! İngiltere Konsolosluğu Bursa, Adana, Antalya, Gaziantep için mail aracılığıyl...
2023-08-07 10:28:34
Tüm Duyurular
İngiltere Tier 2 Vizesi