İngiltere Tier 4 Vizesi

İngiltere Tier-4 Öğrenci Vizesi Nedir?

İngiltere’de 1 yıldan uzun Dil Kursu, Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora, Doktora Sonrası Araştırma ve Mesleki Sertifika Programları'nda eğitim almak isteyen öğrencilerin başvurması gereken vize kategorisiİngiltere Tier-4 (General) Öğrenci Vizesi'dir. Ancak İngiltere Tier 4 Vize Kategorisi altında 4-17 yaş aralığında ilköğretim ve lise eğitimini İngiltere eğitim kurumlarında tamamlayacak öğrenciler için Tier-4 (Child) Vize kategorisi bulunmaktadır.
NQF Seviye 3 ve üzeri seviyede dil eğitimine sahip 16-17 yaş grubundaki öğrencilerin, Tier-4 (General) veya Tier 4 (Child) Vize kategorilerinden biri ile başvurularını yapmaları mümkündür. Ancak İngilizce Dil Kursu Başvuruları'nda Tier-4 (General) Vize müracaatının yapılmasına dikkat edilmelidir. 

İngiltere Tier-4 Öğrenci Vizesi için Gerekli Belgeler

İngiltere Öğrenci Vizesi Tier-4 Başvurusu için, kişinin eğitim almak istediği programa uygun olarak hazırlaması gereken evraklar vardır. Evrakların eksiksiz ve doğru olarak temin edilmesi başvuru sahibinin vize sonucu için önem taşır. Özellikle Öğrenci Vizesi, Çalışma Vizesi gibi uzun süreli oturum gerektiren vize kategorileri için, başvuru dosyasında bulunması gereken temel taşlar vardır. İngiltere'de 6 aydan uzun Dil Kursu, Ön Lisans, Lisans, Doktora ve Doktora Sonrası Araştırma Programları için, eğitim vizesi almak isteyen her başvuru sahibinin hazırlaması gereken belgeler genel çerveve ile şöyledir; İngiltere Başkonsolosluğu'na hitaben yazılmış ve ıslak imzalı beyan edilmesi gereken İngilizce Vize Talep Dilekçesi, seyahat sonrasında en az 6 ay daha geçerliliği bulunması gereken seyahat belgesiTier 4 Puanlama Sistemi Öz Değerlendirme Dökümü (Puanlama testinde beyan edilen bilgilerin orijinal evrakları ile birlikte teslim edilmelidir), CAS Belgesi (Confirmation of acceptance for studies): İngiltere’deki eğitim kurumundan öğrenime kabul mektubu- (CAS referans numarası) mutlaka bilinmeli. ‘CAS referans numarası’ sadece bir başvuruda kullanılabilen özel bir numaradır. (Bu nedenle tek seferlik kullanılabilen Cas Belgesi için; yanlış bir vize başvurusu sonucu alınan bir ret gerekçesi ile dönem ya da sene kaybı yaşanabilmektedir. Kişinin sıfırdan aynı belgeleri temin etmesi gerekli olacaktır.), CAS Referans Numarası için Okula sunulmuş Belgeler: (asılları ve fotokopileri ile birlikte verilmelidir).

Başvuru sahibinin, eğitim ve yaşam masraflarını karşılayabildiğini ve İngiltere tier 4 vize başvuruları için İngilizce yeterlilik belgelerini de sunması gerekir. İngilizce Dil Seviye Tespit Sınavı Sonuç Sertifikası: IELTS sınavına girmesi gereken öğrencilerin özellikle IELTS for UKVI (SELT-Secure English Language Test) testine  girmeleri ve test raporunu ibraz etmelidir.

Başvuru için sunulan evraklar eksiksiz ve prosedürlere uygun bir şekilde sunulmalıdır. Vize başvuru değerlendirmeleri İstanbul Başkonsolosluğu tarafından yapılmakta ve konsolosluk biriminin gerek görmesi halinde başvuru sahibini mülakata çağırabilmektedir. Sunulan eksik ya da hatalı bir evrak başvuru sürecine olumsuz yansıyacağından hazırlık aşamasına gereken özen gösterilmeli ve tüm prosedürler yerine getirilmelidir.

Tier 4 Öğrenci Vizesi Başvurusu Nereye Yapılır?

İngiltere Öğrenci Tier-4 Vize başvuruları, diğer İngiltere Vize Kategorileri'nde olduğu gibi doğrudan İstanbul İngiltere Başkonsolosluğu ya da Ankara İngiltere Büyükelçiliği tarafından kabul edilmemektedir. İngiltere Konsolosluğu tarafından outsource edilmiş kurum ve vize hizmet merkezleri aracılığıyla işlemler yürütülmektedir. Ankara, İstanbul, Adana, Antalya, Bursa, İzmir ve Gaziantep'te bulunan Vize Başvuru Merkezleri; İngiltere Vize Başvuruları'nın kabul edilmesi, biyometrik uygulama, randevu işlemleri ve başvuru sonrası takip vb. konular ile yükümlüdür. İngiltere Öğrenci Tier-4 Vize Başvurularının değerlendirilmesi, karar aşaması ve vize süresi tamamen Birleşik Krallık İstanbul Başkonsolosluğu tarafından değerlendirilerek, karara bağlanmaktadır.  

İngiltere Tier-4 Öğrenci Vize işlemleri için online olarak başvuru yapılmaktadır. Kişinin uygun başvuru türünü seçip ilgili başvuru formunu ingilizce dilinde online ortamda doldurması gerekmektedir. Bu sebeple onaylanmış başvuru formunda yapılan herhangi bir hatanın düzeltilmesi mümkün değildir. Olası bir hatanın düzetilmesi ya da yanlış bilginin silinmesi için kişi eğer başvuru formunu onaylamış ise, yeniden form doldurması gerekli olacaktır.

İngiltere Tier-4 Vize Ücretleri

Uzun Süreli İngiltere Eğitim Vize Başvurusu için kişinin Tier-4 Vize Kategorisindeki ilgili prosedürleri tamamlaması ve vize harç bedelini ödemesi gerekmektedir. Online başvuru işlemleri esnasında başvuru sahibi son aşama olarak elektronik ortamda vize harç bedelini ödeyerek form onaylama işlemini tamamlar. Harç bedeli ödenmemiş vize başvuruları kabul edilmemekle beraber, başvuru sahibinin barkodlu onay formuna sahip olması ve bu belgeyi randevu işlemleri esnasında dosyasında sunması gerekmektedir. Verilen vize ücreti yalnızca konsolosluk harç bedelidir. Başvuru sahibinin aldığı ek hizmetlere göre vize ücretleri de değişmektedir. 

İngiltere Konsoloslukları Görev Bölgesi

İngiltere'ye uzun süreli eğitim sebebiyle seyahat etmeyi düşünen başvuru sahiplerinin ülkeye giriş yapmadan önce gerekli vize koşullarını yerine getirmesi gerekir. Vize başvuruları için İngiltere Konsolosluğunun görev bölgesi ayrımı yoktur. Başvuru sahibi ikametine en yakın İngiltere Vize Başvuru Merkezi aracılığıyla işlemlerini tamamlayabilir. İngiltere Konsolosluğu tarafından outsource edilmiş vize başvuru merkezleri Ankara, İstanbul, Bursa, Adana, İzmir, Antalya ve Gaziantep'te bulunmaktadır. Başvuru işlemleri yetkili kurum aracılığıyla kabul edilir ve İstanbul Başkonsolosluğu tarafından değerlendirilir. İngiltere vize başvuruları için kişilerin şahsen vize başvuru merkezlerinde bulunup parmak izi verme ve biometrik fotoğraf çektirme gibi gerekli prosedürleri tamamlaması gerekir. 

Tier-4 Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İngiltere’de eğitim alma planı olan kişilerin, İngiltere Tier-4 Vizesi Başvuruları'nı seyahatlerinden 3 ay önce planlamalarında fayda bulunmaktadır. İngiltere Vize Başvuru Mekezleri aracılığıyla kabul edilen başvuru dosyaları İngiltere Başkonsolosluğu tarafından değerlendirilerek sonuçlandırılır. Tier-4 Öğrenci Vize Başvuruları yaklaşık 3 hafta içinde sonuçlandırılmaktadır. Sonuçlanma süresi konsolosluğun yoğunluğuna göre değişmekle beraber 15 iş günü olarak belirtilmiştir. Kişiye ve sunmuş olduğu evraklara bağlı olarak sonuçlanma süresi değişmektedir. Birleşik Krallık ve Türkiye'nin resmi tatilleri dolayısıyla yapılan başvuruların değerlendirilmesi uzun sürebilmektedir. Seyahat tarihine yetişmeyen başvurular için İstanbul Başkonsolosluğu sorumlu tutulamaz.

İngiltere Tier 4 Öğrenci Vizesi Randevu İşlemleri

Online Form işleminin tamamlanmasının ardından aynı sistem üzerinden kişi randevu işlemlerini gerçekleştirir. Tercih edilen gün, saat ve başvuru ofisinin seçilmesinin ardından kişi randevu işlemlerini online olarak onaylamak ve onaylanan randevu belgesinin bir kopyasını başvuru dosyasına eklemek zorundadır. Onay işlemi tamamlanmamış ve randevu belgesi alınmamış başvurular kabul edilmemektedir.

Tier-4 Vize Başvuru Sahipleri, başvuru dosyasına hakim olmalı ve mülakat yapılması durumunda çelişkiye yer vermemek adına tutarlı cevaplar vermelidir. Mülakat sırasında kişinin dosyası kontrol edilir ve dosya içerisinde bulunan evraklarda herhangi bir eksiklik ya da yanlışlık var ise bu durum kişiye anlık olarak bildirilir. Eksik evrak temini başvuru sahibinin inisiyatifinde olup, isteğe bağlı olarak eksik evrakla tamamlanmasının istenmesi halinde alınacak ret cevabından İngiltere Başkonsolosluğu sorumlu olmayacaktır.

Tier 4 Öğrenci Vizesi için Puanlama Sistemi Nasıl Yapılır?

İngiliz Hükümeti, İngiltere Öğrenci Tier-4 Vizesi için başvuru yapacakları belli bir Puanlama Sistemine tabi tutmaktadır.

 • Tier-4 Vizesi için öğrencilerin toplam 40 puanı toplaması gerekmektedir. Bu puanlamanın en önemli kısmını İngiltere’de eğitim sponsoru olacak eğitim kurumundan alınan Kabul Mektubu (CAS Belgesi) oluşturmaktadır.
 • Tier-4 Vizesi Kabul Mektubu 30 puan; İngiltere’deki eğitim ve yaşam masraflarının karşılığı olan maddi teminat beyanı 10 puandır. Toplamda 40 puan elde eden başvuru sahipleri, Tier-4 Vizesi'ne başvuru yapmaya hak kazanır.
 • Tier-4 Vizesi için Birleşik Krallık'da eğitim kurumu olarak sponsor desteği veren okulların listesine 'gov.uk home office' ve 'UK NARIC' sitesinden ulaşabilirsiniz. Resmi sponsor desteği veren İngiliz Eğitim Kurumu tarafından başvuru sahibinin eğitim seviyesi için başvurunun 3 ay öncesinde yasal olarak onaylanması önemlidir. Lisans, Yüksek Lisans veya Doktora diplomalarını Birleşik Krallık Yüksek Eğitim Kurumları ile denkliğinin bulunması gerekmektedir.

Biometrik Veri Alım İşlemi Nasıl Yapılır?

İngiltere Vizesi Başvurusu'nda bulunan kişiler başvurunun gerçekleşebilmesi için biyometrik bilgilerini (parmak izi ve yüz fotoğrafı) ibraz etmelidirler. Başvuru sahibi biyometri işlemi için parmak izi ve fotoğraf işlemlerinin yapılabilmesi için İngiltere Vize Başvuru Merkezi'nde, başvuru sırasında mutlaka bulunmalıdır.

İngilizkonsoloslugu.net web sitesinin İngiltere Konsolosluğu resmi web sitesi ile bir bağlantısı var mıdır?
Bulunduğunuz web sitesi İngiltere vize işlemleri hakkında başvuru sahiplerine faydalı bilgiler sağlamak amacıyla oluşturulmuştur. İngilizkonsoloslugu.net sitesinin İngiltere Konsolosluğu’nun resmi web sitesi ile ilgili herhangi bir bağlantısı bulunmamaktadır.Consultation For United Kingdom Of Great Britain, bir Alenn DDW ailesi üyesidir. Web sitesi, Türkiye’de bulunan İngiltere Konsoloslukları ve vize başvuru işlemlerine dair bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Türkiye’deki İngiltere Konsolosluklarının çalışma saatleri, resmi tatilleri, vize bölümü çalışma saatleri, vize başvurusu yapacak olan vatandaşların başvuru yaparken nasıl bir yol izlemesi gerektiği hakkında bilgiler vermeyi amaçlamaktadır. 
Consultation For United Kingdom Of Great Britain sitesinde bulunan bilgilerin güncelliği ve doğruluğu konusunda titiz bir şekilde çalışılmaktadır. Ancak zaman zaman ülkelerin vize prosedürleri değişmekte ve dolayısıyla güncelliğini kaybeden bilgiler de olabilmektedir. Yeni ve güncel bilgilere ulaşıldığında en kısa sürede revize edilerek sizlerin bilgisine sunulmaktadır. 

İngiltere T4 Öğrenci Vize Reddi

İngiltere T4 Öğrenci Vizesi işlemlerine başvuru için hazırlanan evraklar İstanbul Başkonsolosluğu tarafından değerlendirilerek sonuca bağlanır. Yapılan başvuruların reddedilemesi halinde başvuru sahibine ret gerekçeleri bildirilir ve başvuru sahibi dilerse verilen karara itiraz edebilir. İngiltere vize reddi durumunda kişilere herhangi bir ücret iadesi yapılmamaktadır. Her zaman yeni bir dosya hazırlanarak başvuru tekrarlanabilir. Ancak yeni bir başvuru için güncel tarihli ve seyahati destekleyici yeni belgeler beyan edilmelidir. 

İngiltere Vize Onayı için Önemli Hususlar

İngiltere Başkonsolosluğu tarafından incelenen vize başvuru dosyası için karara varılırker önemli görülen hususlar şu şekildedir:

 • Doğru ve eksiksiz olarak teslim edilmiş başvuru dosyası
 • Gidiş Amacına uygun olarak belirlenen vize tipi ile ilgili evrakların temin edilmesi
 • Başvuru sahibinin randevu günü ve saatinde hazırlıklı olarak başvuru merkezinde bulunması
 • Online olarak doldurulan başvuru formunun disiplinle bir şekilde gerçek bilgiler ile doldurulması
 • Tutarlı bir vize takip süreci
 • Yazılı olarak beyan edilen evrakların sözlü olarak mülakat esnasında desteklenmesi
 • Mülakat esnasında doğru ve tutarlı cevapların verilmesi
 • Kişinin Türkiye'deki ikamet durumunu ve mesleki durumuna uygun olarak resmi gelir evraklarını konsolosluk/elçilik isteğine bağlı olarak eksiksiz sunması gibi detaylar başvuru sahibi için hayati önem sahiptir.

Doğru olmayan ya da eksik verilen bilgiler İngiltere Makamları gereğince yalan beyan olarak sayılır. Küçük bir hata bile olsa kişinin başvurusunun olumsuz olarak sonuçlanmasına neden olabileceği gibi, bir sonraki İngiltere Vize Başvurları için de negatif yönde etki edebilir. Her ülke gibi İngiltere için de vize işlemleri disiplinli ve önemli bir husustur. Yabancı uyruklu kişilerin ülkelerine giriş izni için hazırlamış oldukları başvuru dosyaları titiz bir şekilde incelenir ve bu doğrultuda vize kararı çıkar. Kararların olumlu olmasının yanı sıra olumsuz olma durumunu göz önünde bulundurarark her başvuru sahibinden tam, dürüst ve doğru bir başvuru yapmaları beklenmektedir.

Duyurular

İngiltere Başkonsolosluğu ile telefonla iletişim kurmak için,

İngiltere İstanbul Başkonsolosluğu ile telefonla iletişim kurmak için (212) 334 6400 numarayı kullanabilirsiniz. ...
2023-08-07 13:01:44

İngiltere konsolosluk açılış ve kapanış saatleri

İngiltere Başkonsolosluğu açılış ve kapanış saatleri 08.30 / 16.45 arasındadır. ...
2023-08-07 13:01:30

İngiltere Konsolosluğu vize tarifeleri hakkında bilgilendirme

İngiltere Konsololosluk vize süre tarifeleri aşağıda ki gibidir; İngiltre vize başvuru 6 ay İngiltre vize başvuru 2 yıl İngiltre viz...
2023-08-07 10:32:48

İngiltere Vizelerinde Online Başvuru Süreci Başladı!

İngiltere Vizelerinde Online Başvuru Süreci Başladı! İngiltere Konsolosluğu Bursa, Adana, Antalya, Gaziantep için mail aracılığıyl...
2023-08-07 10:28:34
Tüm Duyurular
İngiltere Tier 4 Vizesi